Water Mist

Water Mist

water-mist-qlSEM-SAFE® YÜKSEK BASINÇLI SU SİSİ

Suyun Zekice kullanılması

Yüzyıllar boyunca su, ateşi söndürmek ve soğutmak için yangınla mücadelede en etkili araç olarak kullanılmıştır. Geleneksel sprinkler yöntemi ile aynı mantık güdülerek kullanılan su, etkisinin daha fazla arttırılması sağlanarak su buharı halinde kullanılmaktadır. Bu sayede suyun soğutma etkisi yedi kat daha yüksek seviyeye çıkarılmaktadır.

Yangın üçgenine bakılacak olursa, bir yangının hayatta kalabilmesi için, üç unsurun birden var olması gerekmektedir; oksijen, ısı ve yanıcı malzeme. Bu elemanlardan oksijen ve/veya ısının bertaraf edilmesi neticesinde yangının söndürülmüş olacaktır.

Yüksek basınçlı su sisi (buharı) sistemi yangın üçgeninin iki elemanına (oksijen ve ısı)  doğrudan etki ederek yangını söndürmektedir. Bu da su buharı sisteminin geleneksel yağmurlama sistemi ile gazlı söndürme sistemindeki bastırma etkisini birleştirdiği anlamına gelmektedir.

Yüksek basınçlı su sisi yangın söndürme sisteminde, gazlı söndürme  sisteminde olduğu gibi oksijen oluşumu engellenir ve sprinkler sisteminde olduğu gibi soğutma işlemi gerçekleştirilerek yangın söndürülmüş olur.

SEM-SAFE® arkasındaki gücü

SEM-SAFE® su buharı sistemi eşsiz bir yangın söndürme sistemidir. Nozullar vasıtasıyla suya uygulanan yüksek basınç sayesinde son derece ince bir sis tabakası oluşturulmaktadır.

Sistemde kullanılan su, bir pompa ünitesi vasıtası ile sağlanmaktadır. SEM-SAFE® Pompa ünitesi, tüm su sisinin uygulanmasını sağlayabilmektedir. Tüm uygulamalar için yalnızca bir pompa ünitesi gerekmektedir, Uygulamalarda ihtiyaç duyulması halinde birden fazla pompa üniteye eklenebilmektedir. Buna ek olarak, sadece tek bir ünite olmasından dolayı bakımı hem kolay hem de daha az maliyetlidir.

1. SEM-SAFE® kapalı nozullu su sisi (buharı) sistemi

Bekleme (stand-by) modunda, sistem borularının içerisinde yaklaşık 12 barlık basınç bulunmaktadır. Sıcaklık örneğin 57C’yi aştığında, nozullardaki ısıya duyarlı cam ampuller erimekte ve nozul ucunda hazırda beklemekte olan su cam ampulü eriyerek patlamış olan nozullardan boşalmaya başlar. Bu noktada, yüksek basınç pompası otomatik olarak devreye girmekte ve suyun ince bir sis tabakası oluşturması için (60 veya 100 bar, nozul tipine bağlı olarak) nozullara gelen suya yüksek basınç uygulanmaktadır. Erimiş olan cam ampuller bu sayede nozulları aktive eder. Bu da, yalnızca ısıdan etkilenen alanın aktif olarak su sisi püskürtebileceği anlamına gelmektedir.

2. SEM-SAFE® açık nozullu su sisi (buharı) sistemi

Bekleme (stand-by) modunda, sistemdeki boru içerisinde su bulunmamaktadır, yani boru içerisi kurudur. Bu sistem manuel etkinleştirilebilmekte veya sensör bağlantısı ile uygulamaya bağlı olarak, ısı, duman veya alev tespiti ile otomatik olarak devreye girebilmektedir. Nozullar bölümler halinde gruplandırılmış ve aktif bölümlerdeki tüm nozullardan aynı anda su sisi gelecek şekilde uygulanmış durumdadır.

3. SEM-SAFE® su sisi (buharı) sisteminin çalışması

Çalışma esnasında bir yüksek basınç pompası, bir yüksek basınç manifoldu, bir geri dönüşsüz subap birimi (basınç olmayan paslanmaz çelik tank) ve depodan suyu çekecek güce ihtiyaç olmaktadır. Buradan valf yoluyla ilgili bölmelere dağılım yapılmaktadır. Bir basınç emniyet valfi pompa basınıcını kontrol altında tutar ve cihaz üzerindeki tanka tam pompa kapasitesinde devir sağlar.

SEM-SAFE® yüksek basınç su sisi (buharı) sisteminin faydaları

Yangına Hızlı müdahale

 • Yüksek basınçlı su buharı sistemi, yangının hem söndürülmesini hem soğutulmasını aynı anda yapabilmektedir. Bu sayede yangına çok hızlı müdahale edilebilmektedir.
 •  
 • Su buharının soğutma etkisinden dolayı yeniden alevlenme önlenmiş olur.
 •  
 • SEM-SAFE® su buharı sistemi yangından sonra yeniden kullanım için hemen hazırdır.
 •  
 • Geleneksel sulu yangın söndürme sistemlerinin çalışması esnasında iri damlacıklı su tanecikleri kullanıldığından oldukça fazla hasar bırakmaktadır. Ancak yüksek basınçlı su buharı sistemi, mikron büyüklüğünde su damlacıkları kullanılması ve oldukça az miktarda su tüketilmesi sayesinde hasar en az seviyede kalmaktadır.
 •  
 • Sadece saf su kullanıldığından SEM-SAFE® su buharı sistemi ekipman ve insan hayatını en iyi şekilde korumaya olanak sunmaktadır.

Süre azaltılabilir

 • Hasar miktarının azaltılması genellikle çok düşük maliyetlerle kullanılan bu sistemin söndürme süresini kısalması sayesinde gerçekleşmektedir.
 •  
 • Böylece pahalı dolum sürelerinden ve genel maliyetten tasarruf sağlanmaktadır ve silindirin doldurulmasına gerek yoktur.

Ekstra kurulum ihtiyacı yoktur.

 • Pompa ünitesi daha az yer kaplamaktadır ve özel bir odaya veya güvenli bir depolama alanına ihtiyaç yoktur.
 •  
 • Küçük boru boyutları ve düşük sistem ağırlığı nedeniyle kolay ve hızlı kurulum sağlanmaktadır.